Pielgrzymki - wycieczki

Utworzono: 12.02.2018 Autor: Administrator Odsłony: 6718

Zapisy na pielgrzymki: w dni powszednie od godz 17:30 do 18:00 w okrągłej sali przy wejściu do kościoła u p. Magdaleny.

Informacje: tel. 733-773-414 (o. Jerzy Karpiński, opiekun duchowy pielgrzymów)

Kościół NSPJ (jezuici), Bytom, ul. Pułaskiego 9

 

 

PIELGRZYMKA

LWÓW i OKOLICE

26-28 lipiec 2019

Opieka Duchowa: o. Jerzy Karpiński

1 dzień (26.07.2019 piątek): 

Wyjazd o godzinie 3:00, przejazd na przejście graniczne, odprawa celno-paszportowa. Ok. południa przyjazd do Lwowa i zwiedzanie: Stare Miasto: Baszta Prochowa, Arsenał, kościół i klasztor Dominikanów, rynek z Ratuszem otoczonym czterema studniami, kamienice, Katedra Ormiańska, Katedra Łacińska (Msza Św.), Opera. Powrót na obiadokolację i nocleg do hotelu.

2 dzień (27.07.2019 sobota): 

Po śniadaniu przejazd do Poczajowa – największego sanktuarium Maryjnego Kresów Wschodnich (cudowny obraz MB Poczajowskiej, odciski stóp MB, szczątki św. Hioba). Dojazd do Krzemieńca – miasta Juliusza Słowackiego (Liceum Krzemienieckiego z potężnym kościołem Jezuitów, dworkiem Januszewskich z Muzeum Słowackiego). Wieczorem powrót do hotelu w okolicach Lwowa, obiadokolacja i nocleg.

3 dzień (28.07.2019 niedziela): 

Po śniadaniu dalsze zwiedzenie Lwowa: Sobór św. Jura (katedra grekokatolicka), kościół św. Elżbiety, Zespół Uniwersytetów Lwowskich (m.in. Uniwersytet Lwowski założony przez króla Jana Kazimierza w 1661 r. i Politechnika Lwowska), Cmentarz Łyczakowski i Orląt Lwowskich.
Ok. godz. 14:00 obiad w restauracji i wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd na miejsce ok. północy.

 

CENA 570 zł

CENA ZAWIERA:

 • Przejazd podczas realizacji pielgrzymki autokarem turystycznym
 • 2 noclegi w hotelu (pokoje 2-, 3-osobowe z łazienkami)
 • 2 śniadania w hotelu, 2 obiadokolacje
 • Obiad w ostatnim dniu pielgrzymki
 • Opieka pilota
 • Opieka duszpasterza
 • Ubezpieczenie NNW i KL

CENA NIE ZAWIERA:

 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, opłaty za przewodników miejscowych, słuchawki, opłaty turystyczne związane z realizacją programu – ok. 70 ZŁ /os. (zbierane w autokarze )
 • ï Dodatkowych ubezpieczeń (kosztów leczenia chorób przewlekłych, kosztów rezygnacji z pielgrzymki) 

UWAGI: Na wyjazd na Ukrainę konieczne jest posiadanie paszportu ważnego, co najmniej 3 miesiące licząc od daty powrotu do kraju.

 

 

PIELGRZYMKA

PACZÓŁTOWICE - CZERNA - PIESKOWA SKAŁA - OJCÓW

Sobota, 24 sierpnia 2019

 

Wyjazd: Bytom, kościół NSPJ (jezuici), ul. Pułaskiego 9, godz. 7:45

Powrót: ok. godz. 19:30

Zapisy: W sali okrągłej przy wejściu do kościoła NSPJ w dni powszednie od godz. 17:30-18.00. Tel. 733-773-414

Opieka duchowa i Msza św. o. Jerzy Karpiński

Cena 100zł

Cena zawiera

Transport autobusem,

Ubezpieczenie

Bilet wstępu do muzeum i opłata Przewodnika

Obiad

 

Paczółtowice. Pierwszy drewniany kościół Narodzenia Najśw. Maryi Panny zbudowano tutaj w 1326, obecny jest z 1515 r.

Klasztor karmelitów w Czernej koło Krzeszowic będący kiedyś wyłącznie miejscem pobytu dla pustelników, stał się centrum kultu Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego. Wierni pielgrzymi przybywają tutaj licznie, by przyjąć Szkaplerz Najśw. Maryi Panny z Góry Karmel.

Pieskowa Skała. Zamek po raz pierwszy wzmiankowany jest jako Peskenstein w dokumencie wydanym w 1315 r. przez Władysława Łokietka. Obecne muzeum to Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu ze stałą historyczną ekspozycją.

Ojcowski Park Narodowy. Najmniejszy park narodowy w Polsce. Symbolem Parku jest Maczuga Herkulesa.

 

SZKAPLERZ KARMELITAŃSKI

"Noście zawsze Szkaplerz święty. Ja zawsze go noszę i wiele z tego nabożeństwa doznałem pożytku. Pozostałem mu wierny i stał się on moją siłą!”   (św. Jan Paweł II)

Szkaplerz karmelitański NMP z Góry Karmel jest ściśle związany z historią i duchowością Zakonu Karmelitańskiego. Według tradycji Matka Boża objawiła się św. Szymonowi Stock, Generałowi Zakonu Karmelitańskiego w nocy z 15 na 16 lipca 1251 r. i powiedziała: Przyjmij, najmilszy synu, Szkaplerz twojego Zakonu. Kto w nim umrze nie dozna ognia piekielnego. Przywileje i łaski Szkaplerza św. były potwierdzone wielokrotnie przez papieży. Potwierdzili je: Klemens VII (bullą z dnia 12 sierpnia 1530 r.), Pius V, Grzegorz XIII, Paweł V, Klemens X, a nabożeństwo szkaplerzne polecali wiernym: Pius XI, Pius XII (1951), Paweł VI, Jan Paweł II (2001).

Szkaplerz w istocie jest „habitem". Ten, kto go przyjmuje, zostaje włączony w mniej lub więcej ścisłym stopniu do Zakonu karmelitańskiego, poświęconego służbie Matki Najświętszej, aby doświadczać słodkiej i macierzyńskiej obecności Maryi w codziennym trudzie przyoblekania się w Jezusa Chrystusa (św. Jan Paweł II). Serce nabożeństwa szkaplerznego stanowi oddanie się Chrystusowi na wzór Maryi przez poświęcenie się na Jej służbę, życie w zjednoczeniu z Nią i naśladowanie Jej cnót.

Znaczenie duchowe szkaplerza

 • Szkaplerz jest Szatą Maryi, jest znakiem pokuty i nawrócenia.
  Kto przyjmuje Szkaplerz św., wyrzeka się złego ducha, odnawia przyrzeczenia Chrztu św. i oddaje się Maryi jako Jej dziecko. Kto przyjmuje Szkaplerz, przyjmuje, jak św. Jan Apostoł pod Krzyżem, Maryję do siebie, by żyć w zjednoczeniu z Nią i Jej służyć.
 • Szkaplerz oznacza poświęcenie się Niepokalanemu Sercu Maryi i naśladowanie Jej cnót,
  szczególnie cnoty czystości i pokory. „Niech wszyscy noszący Szkaplerz św., który jest pamiątką otrzymaną od Matki Bożej, widzą w nim oznakę poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Dziewicy” (św. Jan Paweł II).
 • Szkaplerz oznacza przymierze przyjaźni z Maryją,
  w którym Ona zobowiązuje się dopomóc nam do zbawienia i uświęcenia, a my zobowiązujemy się do Jej naśladowania, służenia Jej i rozszerzania Jej czci.
 • Szkaplerz oznacza habit Zakonu poświęconego służbie i czci Matki Bożej.
  Przyjmując Szkaplerz, pragniemy odtąd żyć tym samym duchem Karmelu, pełnić tę samą misję i żyć w zjednoczeniu z Maryją, dla Maryi, przez Maryję i w Maryi.

Obietnice szkaplerzne

Cała maryjna tradycja Karmelu wiąże ze Szkaplerzem św. dwie wielkie obietnice Maryi i dwie łaski, które z nich wypływają:

 • Kto w Nim umrze nie dozna ognia piekielnego
  (słowa Matki Bożej wypowiedziane do św. Szymona). Maryja tym samym obiecuje wszystkim odzianym Szkaplerzem św. pomoc na drodze zbawienia.
 • Wybawienie z czyśćca w pierwszą sobotę po naszej śmierci.
  Jest to tak zwany przywilej sobotni. Matka Boża zapewniła rychłe wybawienie z czyśćca (bulla pap. Jana XXII w 1322 r.), tym, którzy nosząc Szkaplerz, zachowają czystość według stanu i wierność modlitwie: Ja, Matka w pierwszą sobotę po ich śmierci miłościwie przyjdę do nich i ilu ich zastanę w czyśćcu, uwolnię i zaprowadzę ich na świętą Górę żywota wiecznego. Maryja tym samym obiecuje wszystkim odzianym Szkaplerzem pomoc na drodze uświęcenia.
 • Pomoc i obrona w niebezpieczeństwach duszy i ciała.
  Maryja obiecuje nas wspierać na drodze naśladowania Chrystusa, a zwłaszcza w godzinę naszej śmierci, pomóc nam w ostatecznej walce o wieczne zbawienie.
 • Uczestnictwo w dobrach duchowych całego Zakonu karmelitańskiego za życia i po śmierci
  (w Mszach św., pokutach, modlitwie i ofiarach), gdyż Matka i Królowa Karmelu, jednoczy z sobą w jedną Rodzinę tych, którzy przyjmują Szkaplerz św. Tworzący erygowaną prawnie wspólnotę Bractwa Szkaplerznego korzystają także z daru odpustów zupełnych.

Zobowiązania szkaplerzne

Aby dostąpić spełnienia wielkich obietnic związanych ze Szkaplerzem, potrzeba z naszej strony gotowości do podjęcia pewnych zobowiązań:

 • Zobowiązujemy się do troski o swoje zbawienie.
  Podstawowymi wymaganiami dla otrzymania pierwszej obietnicy są: staranie się o swoje zbawienie, zachowywanie przykazań Bożych i kościelnych, unikanie grzechu śmiertelnego i życie w łasce uświęcającej. Jest to także świadome i dobrowolne podejmowanie wyrzeczeń, umartwień i pokut w celu przezwyciężenia zła, wynagrodzenia Bogu i uświęcenia bliźnich.
 • Zobowiązujemy się do zachowania czystości według stanu, naśladowania cnót Matki Bożej i starania się o świętość życia,
  aby móc za Jej wstawiennictwem być wybawionym z czyśćca w pierwszą sobotę po naszej śmierci. Codziennie należy więc poświecić jakiś czas na rozmyślanie nad życiem Maryi i nad Jej sposobem służby Bogu (np. w tajemnicach Różańca św.), by umieć Ją naśladować.
 • Zobowiązujemy się do codziennej modlitwy, zwłaszcza maryjnej.
  Codzienne odnawiamy poświęcenie się Maryi przez modlitwę nadaną w dniu przyjęcia Szkaplerza przez kapłana (zazwyczaj jest to: Pod Twoją obronę, Witaj Królowo lub 3 Zdrowaś Maryjo).
 • Zobowiązujemy się do życia duchem i misją Zakonu Karmelitańskiego,
  z uwzględnieniem charakteru naszego powołania a w jedności z całym Zakonem, zobowiązujemy się raz w roku odprawić w dniach od 7 do 15 lipca nowennę ku czci Matki Bożej Szkaplerznej (prywatnie lub wspólnotowo) i w dniu 16 lipca, w samą Uroczystość, przystąpić do Sakramentów świętych, by otrzymać odpust zupełny, ofiarowany za siebie lub za zmarłych.

Wskazania dotyczące szkaplerza

Aby godnie przyjąć i nosić Szkaplerz św., należy:

 • nabyć Szkaplerz św. (sklepy internetowe, np. www.ksiegarnia.karmelczerna.pl, www.wkb.krakow.pl)
 • przygotować się duchowo przez pojednanie z Bogiem, Spowiedź i Komunię św. (gdyż stan łaski uświęcającej jest warunkiem otrzymania odpustu cząstkowego w dniu przyjęcia Szkaplerza św., a odpustu zupełnego w dniu wstąpienia do Bractwa Szkaplerznego),
 • poprosić kapłana o poświęcenie i nałożenie Szkaplerza w swojej parafii lub klasztorze karmelitańskim. Każdy kapłan i diakon katolicki może błogosławić i nałożyć Szkaplerz karmelitański według zatwierdzonego Obrzędu. Nie nakładamy go sami, ale otrzymujemy tak, jak habit zakonny lub obrączkę ślubną. Szkaplerz winien być nakładany po uprzednim poświęceniu. Kapłan wyznacza także codzienną modlitwę.
 • wypełnić świadectwo przyjęcia Szkaplerza i przesłać je do klasztoru karmelitańskiego lub na podany adres pocztowy Sanktuarium w Czernej, by dokonać wpisu do Księgi Rodziny Szkaplerznej.

Szkaplerz nosimy na szyi tak, aby jedna jego część spoczywała na piersi, a druga na plecach (można go potem samemu zastąpić medalikiem szkaplerznym).

Zniszczonego Szkaplerza nie powinno się wyrzucać, gdyż został poświęcony, lecz najlepiej go spalić.

Po przyjęciu Szkaplerza możemy pogłębiać naszą maryjną karmelitańską duchowość we wspólnotach Bractwa Szkaplerznego. Więcej informacji, także o wspólnotach Bractwa w Polsce:

 

Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej

Bractwo Szkaplerzne (Rodzina Szkaplerzna) Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych

 

 www.szkaplerz.pl

 

 

 

www.szkaplerz.pl

Ważniejsze informacje z tej strony internetowej. Poszerzenie można znaleźć na stronie internetowej szkaplerz.pl 

Co to jest Szkaplerz Matki Bożej z Góry Karmel?

Jest to znak wyrażający macierzyńską miłość Maryi, oraz nasze przyjęcie i odwzajemnienie tej miłości.

Jak wygląda szkaplerz?

Pierwotnie to szata wierzchnia, którą mnisi przywdziewali na habit zakonny w czasie ręcznej pracy. Osoby świeckie przyjmują szkaplerz w postaci dwóch prostokątnych kawałków materiału połączonych tasiemką i opadających na piersi i plecy. Istnieje także forma medalika szkaplerznego.

Dlaczego szkaplerz wyraża więź z Maryją?

Podstawą nabożeństwa szkaplerznego jest potwierdzone przez Kościół objawienie z XIII w., dzięki któremu szkaplerz stał się znakiem matczynej opieki Maryi wstawiającej się za nami przed Bogiem w kwestii naszego wiecznego zbawienia.

Do czego zobowiązuje nas przyjęcie szkaplerza?

Szkaplerz wyraża pragnienie naśladowania Maryi, Jej stylu życia i cnót, szczególnie cnoty czystości przeżywanej według własnego stanu.

GENEZA SZKAPLERZA KARMELITAŃSKIEGO

Maryjna tradycja Karmelu

Na przełomie XII i XIII wieku na zboczach góry Karmel w Palestynie powstała wspólnota pustelników, którzy na znak szczególnej więzi z Matką Bożą nazwali siebie  Braćmi Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Więcej...

Objawienie szkaplerzne

Wobec trudności z zatwierdzeniem zakonu na ziemiach Europejskich generał zakonu w ufnej modlitwie zwraca się do Maryi z błaganiem o pomoc. Otrzymuje znak wybawienia - szkaplerz, , który odtąd będzie przypominał o Jej miłości i bliskości. Więcej...

Rozwój kultu

Stolica Apostolska zaliczyła Szkaplerz do sakramentaliów. Potwierdziła przywileje Szkaplerza i prawdziwość obietnic Maryi.  Nabożeństwo szkaplerzne rozprzestrzeniło się po całym chrześcijańskim świecie stając się symbolem Maryjnego charakteru zakonu karmelitańskiego. Więcej...

WYGLĄD I SYMBOLIKA SZKAPLERZA KARMELITAŃSKIEGO

Czego symbolem jest szata?

Mówią, że nie szata zdobi człowieka. Posiada ona jednak głęboką wymowę. W Starym Testamencie płaszcz był symbolem Bożych dobrodziejstw, opieki Opatrzności, oraz mocy udzielonej wybranemu człowiekowi. Więcej...

Jak wygląda szkaplerz noszony przez zakonników?

Słowo szkaplerz pochodzi od łacińskiego scapulae, czyli ramiona i o oznacza szatę kształtem przypominającą ornat rzymski, złożoną z dwóch sięgających do stóp płatów sukna z wycięciem na głowę, z  których jeden opada na piersi, a drugi na plecy. W tradycji monastycznej stał się częścią habitu, służącą początkowo jako ochrona habitu (tak jak fartuch) w czasie pracy, a potem wyrażającą więź z Maryją. 

Jaki szkaplerz mogą nosić osoby świeckie?

Szkaplerz przystosowany do użytku wiernych świeckich złożony jest z dwóch prostokątnych wycinków brązowego sukna wełnianego połączonych dwoma tasiemkami. Wymiary płatków mogą być dowolne. Jest on niejako zminimalizowanym habitem. Zwykle na obu płatkach jest umieszczony wizerunek lub symbol Pana Jezusa, i Matki Bożej Szkaplerznej.

Czy szkaplerz można zastąpić medalikiem?

Medalik szkaplerzny został wprowadzany jako forma zamienna szkaplerza płóciennego w 1910 r.. Prośbę o to skierowali górnicy, których szkaplerz płócienny szybko się brudził i niszczył. Wierni noszący medalik uczestniczą we wszystkich przywilejach duchowych wynikających z noszenia tradycyjnego szkaplerza. Należy jednak zauważyć, że medalik nie wyraża w pełni bogatej symboliki szkaplerza mini-habitu. Jedna strona medalika winna przedstawiać wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej, a drugi Serca Pana Jezusa. Przyjęcie do rodziny szkaplerznej może nastąpić jedynie szkaplerzem płóciennym.

Co wyraża Szkaplerz Karmelitański?

Szkaplerz jest w swojej istocie habitem. Przypomina o duchowym związku z rodziną karmelitańską i Osobą, od której tę szatę otrzymaliśmy. Jest pamiątką i widzialnym znakiem jej opieki. Jest wreszcie znakiem wyrażającym pragnienie upodobnienia się do Niej w czystości, wierności, miłości i posłuszeństwie.

Jaka jest jego symbolika?

Część szkaplerza opadająca na plecy podpowiada nam, że trudy, doświadczenia i krzyże znosić winniśmy pod opieką Maryi z poddaniem się woli Bożej, tak jak Ona to czyniła, a część spoczywająca na piersiach przypomina, że nasze serce winno bić dla Boga i bliźnich, z miłości odrywając się od przywiązań doczesnych i wiązać się za pośrednictwem Maryi z dobrami wiecznymi.

ZNACZENIE DUCHOWE SZKAPLERZA KARMELITAŃSKIEGO

Zainteresowanie  Karmelitów osobą Maryi nie ma charakteru jedynie teoretycznych rozważań, ale jest od zawsze związane z ich życiem. Obrali ją sobie za Panią serca, Matkę, a przede wszystkim za Siostrę do której pragnęli się upodobnić przez czyste, niepodzielnie, Bogu oddane serce. Szkaplerz jest zewnętrznym wyrazem tej więzi z Maryją.

Znak macierzyńskiej miłości

Maryja stała się naszą matką już pod krzyżem. Przyjęcie szkaplerza wyraża świadome "wzięcie Maryi do siebie", przyjęcie Jej macierzyńskiej miłości i otwarcie się na wszelkie łaski, jakie nam Bóg przez Jej pośrednictwo pragnie udzielać. Więcej...

Znak upodobnienia się do Maryi

Przyjmując szkaplerz nie tylko powierzamy się opiece Maryi, ale również wyrażamy pragnienie naśladowania jej życia. Zewnętrzne upodobnienie się do Maryi przez Jej szatę domaga się także realnego podobieństwa. Podstawę do naśladowania Maryi stanowi Jej głębokie zjdnoczenie z Jezusem i wielka rola w dziele zbawienia. Więcej...

Znak troski o dobro wszystkich ludzi

Upodobnienie do Maryi prowadzi nas do wrażliwości na potrzeby innych ludzi. Odziani szkaplerzem stanowią jakby oczy, ręce i nogi Maryi, dzięki którym może Ona dotrzeć do wszystkich potrzebujących. Więcej...

Znak wiary w życie wieczne

Szkaplerz wyraża nadzieję na zbawienie wieczne. Maryja - pierwszy owoc odkupienia przychodzi nam z pomocą w walce wrogiem naszego zbawienia  - Złym Duchem. Więcej...

Znak więzi z Karmelem

Osoba przyjmująca szkaplerz zostaje duchowo złączona z zakonem karmelitańskim i ma udział w Jego duchowych dobrach. Więcej...

PRZYWILEJE SZKAPLERZNE

Jakie łaski są związane z nabożeństwem szkaplerznym?

Uznając szkaplerz znakiem Maryi Kościół święty, związał go z dwoma łaskami, tak zwanymi przywilejami szkaplerznymi: pierwsza - szkaplerz gwarantuje szczególną opiekę Najświętszej Maryi Panny w trudnych sytuacjach i niebezpieczeństwach doczesnego życia; druga - w znaku szkaplerza Maryja obiecała szczęśliwą śmierć i zachowanie od wiecznego potępienia.

Na czym polega więź noszącego szkaplerz z Zakonem Karmelitańskim?

Należący do Bractwa Szkaplerznego przynależą do rodziny karmelitańskiej i mają udział we wszystkich dobrach duchowych całego Zakonu Karmelitańskiego (m.in.: Msze święte, Komunie święte, modlitwy wspólnotowe i indywidualne, posty, wyrzeczenia,  dobre uczynki, czy braterstwo duchowe).
Członkowie erygowanego kanonicznie Bractwa (przyjęci do szkaplerza bez przyjęcia do lokalnego Bractwa nie mają takiej łaski) mogą uzyskać także odpust zupełny.

Co to jest przywilej sobotni?

Z końcem XV w. do powyższych łask dołączono tzw. przywilej sobotni, wyrażający wiarę, że Matka Jezusa szybko, bo już w pierwszą sobotę po śmierci, uwalnia z czyśćca tych, którzy za życia praktykowali nabożeństwo szkaplerzne. Pius XII w liście z 1950 r. do przełożonych generalnych obydwu gałęzi zakonu karmelitańskiego wyraził się o wspomnianym przywileju w następujących słowach: "Nie omieszka zapewne Najczulsza Matka sprawić, aby Jej dzieci oczyszczające się z win w czyśćcu, jak najszybciej za Jej przyczyną u Boga dostały się do niebieskiej ojczyzny, według podania owego, zwanego przywilejem sobotnim".* Warunkiem uzyskania tego przywileju jest zachowywanie czystości według stanu.

Co jest fundamentem przywilejów szkaplerznych?

Maryję nazywamy Matką Kościoła, nie tylko tego triumfującego w niebie i walczącego na ziemi, ale również tego oczyszczającego się w czyśćcu. Skoro przychodzi do nas i wspiera wieloma łaskami w drodze do wieczności, z pewnością troszczy się również o swe dzieci wypłacające się Bożej sprawiedliwości w ogniu czyśćca, im również udzielając wielkich łask.*

Czy noszący szkaplerz mogą w pewne dni uzyskać odpust zupełny?

Noszący szkaplerz św. i należący do bractwa szkaplerznego mają możność uzyskania odpustu zupełnego dla siebie lub dla zmarłych w dzień wpisania do bractwa szkaplerznego i niektóre święta zakonu karmelitańskiego. Więcej...

Czy łaski przywiązane do szkaplerza gwarantują nam życie wieczne?

Zbyt magiczne i powierzchowne traktowanie tradycji przywileju sobotniego i łask związanych ze szkaplerzem doprowadziło w historii do wypaczenia tego, co jest istotą nabożeństwa: naśladować w życiu Maryję jak najdoskonalej, a przez to uzyskać od Niej obiecane łaski. Zbyt wiele uwagi przywiązuje się często do łask, zapominając o życiowej postawie, od której zależą. *

Czy oby na pewno to wszystko prawda?

W połowie XVII w. niektórzy autorzy rozpoczęli poddawać w wątpliwość prawdziwość objawień Szymona Stocka i ich treść jakoby zbawienie wieczne byłozależne jedynie od zewnętrznej praktyki - noszenia Szkaplerza, bez uwzględnienia praktyki cnót i dobrego życia. Nie wykluczone, że wątpliwości te mają swoje podłoże w błędnym tłumaczeniu Szkaplerza, akcentującym konieczność noszenia tej szaty, bez zwrócenia uwagi na towarzyszącą tej praktyce wewnętrzną postawę oddania i naśladowania Maryi. W istocie bowiem noszenie Szkaplerza bez dobrej woli unikania grzechu, szukania woli Bożej i życia w Duchu Świętym na wzór Maryi nie daje żadnych praw do korzys­tania z obietnic zbawienia. Wartość Szkaplerza karmelitańskiego nie zależy od prawdziwości objawień. Jest to pobożność wyrosła na silnej tradycji, której autentyczność i zgodność z katolicką wiarą nie ulega wątpliwości. Dlatego również dzisiaj możemy przyjąć pobożność szkaplerzną, jako wyraz pewnej doktryny Kościoła.

OBOWIĄZKI NOSZĄCYCH SZKAPLERZ

Łaska udzielona nam przez Boga, domaga się podjęcia współpracy z nią. Bóg może nas stworzyć bez naszej pomocy, ale nie może nas zbawić bez naszej współpracy. Podobnie i Maryja przychodząc z łaską i chcąc złożyć ją w sercu człowieka nie może tego uczynić bez współpracy z jego strony.

Naśladować Maryję

Nabożeństwo szkaplerzne ma swoje serce, a jest nim naśladowanie Matki Jezusa. Nie intencje, nie słowa, nie zapewnienia i deklaracje, ale życiowa postawa człowieka decydują o autentycznym przeżywaniu nabożeństwa. Więcej...

Nosić nieustannie Jej znak

Noszenie szkaplerza wyraża na pierwszym miejscu przynależność do Niej w rodzinie Karmelu i życie na co dzień wartościami bliskimi Jej Niepokalanemu Sercu: pokorą, czystością według stanu, zawierzeniem Bożej opatrzności, a także Bożej woli ukazującej się w przeróżnych okolicznościach codziennego bytowania. Więcej...

Troszczyć się o dobro wszystkich ludzi

Praktykujący nabożeństwo szkaplerzne nie powinni zamykać się w świecie swoich osobistych spraw, lecz - tak jak Maryja - mają starać się dostrzegać innych ludzi i ich problemy. Więcej...

Przyjąć szkaplerz z rąk kapłana

Poświęcić i nałożyć szkaplerz może każdy kapłan karmelitański lub jakikolwiek kapłan diecezjalny i zakonny, byleby uczynił to zgodnie z ustanowioną przez Kościół święty formułą.

Przyjęcie szkaplerza może mieć miejsce tylko raz. Pierwszy szkaplerz musi być wykonany z sukna. Potem może zostać zastąpiony medalikiem szkaplerznym. Po zniszczeniu pierwszego szkaplerza można nabyć kolejny i nałożyć go sobie samemu. Podobnie czyni się w przypadku zaprzestania noszenia o ile jego przyczyną nie była wzgarda (wtedy należałoby przyjąć szkaplerz ponownie)

Odmawiać naznaczoną modlitwę

Po zakończeniu obrzędu przyjęcia szkaplerza kapłan poleca codzienne odmawianie którejś z maryjnych modlitw. Najczęściej jest to antyfona Pod Twoją obronę, modlitwa Zdrowaś Maryjo lub kilkakrotnie powtarzany akt strzelisty Matko Boża Szkaplerzna, módl się za nami!

1. Jakie są warunki przyjęcia szkaplerza?

Istnieje jeden zasadniczy warunek: niewymuszone, szczere i świadome pragnienie przyjęcia szkaplerza oraz zawierzenia siebie Maryi w tym znaku. Zawierzenie to obejmuje decyzję dzielenia z Maryją własnej codzienności i naśladowania Jej stylu życia.

2. Jak przygotować się do przyjęcia szkaplerza?

Przygotowanie powinno wyrazić się odbyciem sakramentalnej spowiedzi, aby w czasie przyjmowania szkaplerza znajdować się w stanie łaski uświęcającej. Umożliwi to Maryi skuteczniejsze oddziaływanie i pomoc oddanemu Jej człowiekowi.

3. Czy do przyjęcia szkaplerza koniczna jest spowiedź?

Jeżeli spowiedź jest możliwa i nie ma żadnej przeszkody, by ją odbyć, powinna poprzedzić przyjęcie szkaplerza. Istnieją jednak sytuacje, w których spowiedź nie jest możliwa: np. związek niesakramentalny, którego stanu nie da się obecnie uregulować z powodu istniejącej przeszkody kanonicznej. W takich okolicznościach można przyjąć szkaplerz wyrażając pragnienie, by Maryja w tym znaku pomogła wytrwać w dobrym i - gdy ustanie przeszkoda - uregulować życie sakramentalne.

4. Czy szkaplerz trzeba przyjąć osobiście?

Tak, szkaplerz trzeba przyjąć osobiście. Domaga się tego powaga samego znaku jak i charakter relacji z Maryją, która pragnie nawiązać z każdym z nas indywidualną, intymną i niepowtarzalną relację.

5. Czy osoba świecka może ważnie przyjąć do szkaplerza?

Osoba świecka nie może ważnie przyjąć innej osoby do szkaplerza.

6. Kto może mnie przyjąć do szkaplerza?

Do szkaplerza może ważnie przyjąć każdy kapłan zakonny lub diecezjalny oraz diakon, posługując się zatwierdzonym przez Stolicę Świętą obrzędem.

7. Czy mogę nałożyć szkaplerz osobie starszej lub chorej?

Można nałożyć szkaplerz osobie starszej lub chorej. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to oficjalne przyjęcie do szkaplerza. Gdy ustanie przeszkoda choroby, osoba powinna udać się do kapłana z prośbą o nałożenie szkaplerza. Jeśli z powodu starości nie może tego uczynić, trzeba poprosić kapłana do domu, aby takiego nałożenia dokonał.

8. Gdzie mogę znaleźć obrzęd nałożenia szkaplerza?

Tekst obrzędu można znaleźć na stronie internetowej www.karmel.pl. Znajduje się on również w Nowennie Szkaplerznej, którą można zamówić w karmelitańskim Wydawnictwie, pisząc na adres: Wydawnictwo Karmelitów Bosych, ul. Z. Glogera 5, 31-222 Kraków, lub dzwoniąc na numer tel. (012) 416 85 00.

9. Skąd wziąć szkaplerz?

Szkaplerz można nabyć w każdym klasztorze karmelitów bosych i karmelitanek bosych udając się tam osobiście lub pisząc na adres któregoś z tych klasztorów.

10. Co to jest księga szkaplerzna?

Księga Szkaplerzna to dokument zawierający wykaz osób, które przyjęły szkaplerz.

11. Czy muszę wpisać się do księgi szkaplerznej?

Księga Szkaplerzna to dokument świadczący o ludzkiej wierze w pośrednictwo Maryi. Wszyscy przyjmujący szkaplerz zachęcani są do pozostawienia w niej swych podstawowych danych: imię i nazwisko, wiek, miejsce zamieszkania. Wpis do Księgi Szkaplerznej nie jest jednak warunkiem przyjęcia szkaplerza i jeśli ktoś nie chce, nie musi takiego wpisu dokonywać.

12. Jak wpisać się do księgi szkaplerznej?

Jeśli osoba przyjmuje szkaplerz w innym miejscu niż klasztor karmelitański, który posiada Księgę Szkaplerzną, a chce do takiej Księgi być wpisana, wystarczy, że prześle informację o fakcie przyjęcia szkaplerza na adres: Karmelici Bosi, Czerna 79, 32-065 Krzeszowice. Informacja powinny obejmować dane: a) miejsce i datę przyjęcia szkaplerza; b) imię, nazwisko i wiek osoby, która przyjęła szkaplerz; c) imię i nazwisko kapłana, który szkaplerz nakładał.

13. Co zrobić ze zniszczonym szkaplerzem?

Jeśli osoba nosiła szkaplerz sukienny, który uległ zniszczeniu i chce założyć nowy, stary szkaplerz najlepiej spalić. Nie powinno się go wyrzucać do śmieci ze względu na szacunek dla Maryi, od której ten znak otrzymaliśmy.

14. Czy ponownego nałożenia szkaplerza musi dokonać kapłan?

Osoba, która zmienia stary szkaplerz na nowy czyni to sama. Nie potrzeba prosić o to kapłana. W sytuacji, gdy szkaplerz został odrzucony z pogardy, ponowne nałożenie go, po dobyciu spowiedzi, powinno dokonać się rękami kapłana.

15. Czy potrzebny jest obrzęd nałożenia szkaplerza?

Forma noszonego szkaplerza (z sukna czy medalik) jest osobistym wyborem konkretnego człowieka. Natomiast uczestnictwo w łaskach z nim związanych wymaga przyjęcia według obrzędu zatwierdzonego przez Stolicę Świętą. Oczywiście każdy może sobie założyć medalik szkaplerzny na szyję i z pewnością Maryja będzie mu w życiu towarzyszyć. Jednak uczestnictwo w łaskich związanych z szkaplerzem karmelitańskim wymaga pełnej formy przyjęcia tego znaku.

16. Kiedy mogę przyjąć szkaplerz?

Szkaplerz można przyjąć w dowolnym, wybranym przez siebie dniu. Szczególnej jednak wymowy nabiera jego przyjęcie w jakieś święto maryjne. Wówczas związek z Maryją staje się jeszcze bardziej wyraźny.

17. Czy przyjęcie szkaplerza można co jakiś czas odnawiać?

Raz dokonanego obrzędu przyjęcia szkaplerza z rąk kapłana nie trzeba powtarzać. Istnieje natomiast piękny zwyczaj ponawiania swego oddania się Maryi każdego roku, w rocznicę przyjęcia szkaplerza. Zwyczaj ten nie ma określonej formy. Najczęściej wyraża go nawiedzenie kościoła, podziękowanie Maryi za łaskę przyjęcia Jej znaku oraz ponowienie w sercu aktu zawierzenia się Jej.

Dokumenty Kościoła i Zakonu

Quaecumque - Konstytucja apostolska papieża Klemensa VIIIz 7 XII 1604 r. zatwierdzająca strukturę organizacyjną bractw szkaplerznych

Obrzędu błogosławieństwa i nałożenia Szkaplerza Najświętszej Maryi Panny z Góry

Dokumenty okolicznościowe

List Apostolski Ojca Świętego Jana Pawła II z okazji 750-lecia Szkaplerza Karmelitańśkiego

List Ojca świętego Piusa XII z okazji 700-lecia karmelitańskiego szkaplerza

List papieża Piusa XII do Generała Zakonu Karmelitów z okazji przeniesienia ciała św. Szymona Stocka

Tekst przemówienia Ojca św. Piusa XII do uczestników Kongresu Szkaplerznego w r. 1950 w Rzymie

List O. Generała do całego Zakonu Karmelitów Bosych z okazji 700-łecia Szkaplerza św.

List przełożonych generalnych OCD i OCARM z okazji 750-lecia Szkaplerza Karmelitańśkiego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PIEGRZYMKI-WYCIECZKI

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu zaprasza wszystkich chętnych na pielgrzymki, wycieczki i inne planowane imprezy. Proponowany plan nie jest jeszcze wiążącym. Będzie uzupełniany i poprawiany. Dlatego prosimy o przesyłanie swoich uwag i propozycji.

Zapraszamy do WSTĘPNEJ REZERWACJI miejsc na wybrane wyjazdy. Pielgrzymki odbędą się wówczas, gdy zbierze się wystarczająca liczba chętnych. Jeśli będzie większe zainteresowanie na wybrane wyjazdy, w następnych latach też będą organizowane do tych samych miejsc.

Planując wyjazd chcemy coś zobaczyć i zwiedzić oraz odpocząć. Chcemy także duchowego wypoczynku i umocnienia. Zwykle każdy pielgrzym planując jakikolwiek wyjazd ma w sercu swoją własną intencję. Chce swój trud, wysiłek i modlitwy ofiarować za siebie - w ważnych sprawach osobistych, lub za innych, szczególnie za osoby bliskie lub z rodziny.

Oprócz intencji osobistej dobrze jest mieć taką jedną intencję wspólną, na cały rok tę samą. W tym roku niech to będzie: Uprosić u Boga dobrą spowiedź albo spowiedź generalną z całego życia dla kogoś, kto przez wiele lat nie przystępował do spowiedzi, a może także nadal nie uczęszcza nawet na niedzielne Msze święte.

W czasie pielgrzymek będziemy prosić o ofiary i donacje na zrobienie nowych „konfesjonałów zamykanych” do kościoła. Istniejące bowiem konfesjonały nie nastrajają do dobrej i szczerej spowiedzi, bo niestety słychać naokoło to, co powinno zostać tajemnicą.

Zachęcam, żeby sobie obrać niebieskiego towarzysza pielgrzymek, którym może być nasz ulubiony święty albo wybrany Anioł.

Do spotkania na pielgrzymiej drodze
ojciec Jerzy Karpiński SJ

Kontakt:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Tel.: 733 773 414

 

Z RODZINĄ NA DRODZE KRZYŻOWEJ
(PRZEPROŚNA GÓRKA i JASNA GÓRA)


Termin: 24.02.2018
Ilość dni: 1/2 dnia - popołudnie
Przejazd: autobus lub transport własny
Cena:  30 zł (za przejazd autobusem i ubezpieczenie)
Program:
1. Wyjazd autobusu od kościoła (Bytom, Ul. Pułaskiego 9):  24 lutego, godz. 12:30.
Kto jedzie własnym samochodem, wyjeżdża od własnego domu o odpowiedniej godzinie tak, żeby dojechać najpóźniej o godzinie 15 na Przeprośną Górkę. (Sanktuarium św. Ojca Pio, ulica Ośmiu Błogosławieństw, 42-200 Siedlec):
2. Koronka do Miłosierdzia Bożego 15:00
3. Droga Krzyżowa (Przeprośna Górka). Na końcu - zbiórka ofiar na konfesjonały zamykane.
4. Wyjazd autobusu na Jasną Górę: 17:15
5. Msza święta (kaplica MB Częstochowskiej): 18:30
6. Wyjazd autobusu z Jasnej Góry: 19:45
Powrót do Bytomia ok. godz. 21:15.
Z domu zabieramy z sobą nasze krzyże i niesiemy w rękach podczas wspólnej Drogi Krzyżowej.
Przedstawiciele grup parafialnych, całe rodziny oraz indywidualne osoby chętne to prowadzenia poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej kontaktują się z ojcem Jerzy Karpiński.
Rezerwacja miejsc i biletów: SMS, mail, telefon. Należy podać informacje: Nazwisko, Imię, Pesel, adres zamieszkania, Nr telefonu, adres mailowy (kto posiada).
Opłata w biurze parafialnym lub po Mszach świętych w pokoju przy wejściu do kościoła. Można także przelać na konto parafii.


WROCŁAW
Termin: 21 kwietnia 2018


Pielgrzymka do Matki Bożej Pocieszenia ze Lwowa z pamiątkami po działalności ojca Adama Wiktora. Zwiedzanie Panoramy Racławickiej i Afrikarium - największe akwarium w Europie w Ogrodzie Zoologicznym, spacer przez Ostrów Tumski z odwiedzeniem katedry, do rynku głównego.

Plan
wschod słońca o 5:33, zachód o 20:08,zbiórka pod kościołem (ul. Pułaskiego 9) godz. 5:15
wyjazd  5:30
Msza św. (Wrocław, Aleja Pracy 26), kościół św. Klemensa Dworzaka, 8:00
zwiedzenie kościoła, śniadanie - własne kanapki
wyjazd: 10:30
Panorama Racławicka: 11:30 (bilety zarezerwowane)  Zwiedzanie trwa około 30 minut
ZOO - Afrikarium, Ogród Zoologiczny - dowolny czas. Do godz. 16 otwarte pawilony, od 17 zamknięte ZOO
Bar Bistro jest na miejscu - można skorzystać z posiłków
16:30 - wyjazd, pod katedrę   PRZEWODNIK
Katedra, spacer (ok. 1,5 km) po Ostrowie Tumskim, w kierunku rynku, zwiedzając po drodze historyczne budynki
wyjazd z Placu Dominikańskiego: 19:30
powrót do Bytomia ok. godz. 21:30

Cena: 60 zł (Obejmuje przejazd autobusem i ubezpieczenie. Nie obejmuje biletów wstępu na Panoramę racławicką i do ZOO-Afrikarium)
 


WIOSENNE RODZINNE GRILLOWANIE
BYTOM (przy kościele)

Termin: w maju 2018
Ilość dni: 1/2 dnia
Program:
1. Nabożeństwo majowe w kościele: 15:00
2. Grillujemy w przykościelnym ogrodzie.FESTYN PARAFIALNY (w planie)
BYTOM

Termin: pierwsza połowa połowa czerwca
Ilość dni: 1
Na okazję 90 rocznicy konsekracji kościoła planujemy zorganizować Festyn Parafialny.

 

WARMIA I MAZURY: Gietrzwald, Gizycko, Stoczek Warminski, Gierloz, Reszel, Swieta Lipka
Termin: 1-3 czerwca 2018

Dzień 1: Wyjazd w godzinach porannych z Bytomia i Zabrza, przejazd do Stoczka Warmińskiego, nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Pokoju, zwiedzanie klasztoru gdzie był więziony Prymas Tysiąclecia i celi w której Prymas przygotowywał akt zawierzenia Matce Bożej całej Ojczyzny, następnie przejazd do Gietrzwałdu który stał się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Eucharystia, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 2: Eucharystia, śniadanie. Przejazd do Giżycka – rejs statkiem po jeziorach, zwiedzanie Giżycka i czas wolny. Następnie przejazd do Gierłoży, zwiedzanie Wilczego Szańca – głównej kwatery Hitlera oraz Twierdzy Boyen. W drodze powrotnej przejazd przez Ryn, Mrągowo i Biskupiec (zwiedzanie jednego z miast), powrót na obiadokolację i nocleg.

Dzień 3 Eucharystia, śniadanie, przejazd do Reszla – zwiedzanie Zamku w Reszlu –położony jest nad brzegiem rzeki Sejny. Powstał w latach 1350-1401. Był wielokrotnie oblegany i kilkakrotnie zdobywany przez wojska polskie i krzyżackie. W XIX wieku zamek zaadoptowano na więzienie i dopiero po II wojnie światowej postanowiono gruntownie go odrestaurować. Następnie przejazd do Świętej Lipki – jednego z najbardziej znanych w Polsce sanktuariów maryjnych. Świętolipska bazylika p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce. Nawiedzenie sanktuarium. Powrót w godzinach wieczornych.

Cena 380zł, zawiera:
- przejazd komfortowym autokarem,
- ubezpieczenie
- noclegi oraz śniadania i obiadokolacje 
- zwiedzanie z licencjonowanym przewodnikiem

Zgłoszenia i zapisy: ojciec Jerzy Karpiński, tel. 733-773-414 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Kościół Najśw. Serca Jezusa, ul. Pułaskiego 9, 41-902 Bytom. Zapisy przyjmuje także p. Helena w niedzielę po Mszach św. i w dni powszednie po wieczornej Mszy św. w sali przed wejściem do kościoła.


Autokarowa Pielgrzymka: BIAŁE NOCE
Litwa, Łotwa, Estonia, Helsinki

Termin: 16-22.06.2018. Cena 1950zł+20EUR
Kowno - Szydłowo - Góra Krzyży - Helsinki - Tallin - Ryga - Wilno

1 dzień (sobota 16.06.2018):
Zbiórka pielgrzymów i wyjazd o godz. 4:00. Po południu przyjazd do Kowna – położonej u zbiegu Niemna i Wilii przedwojennej stolicy: Plac Ratuszowy, ruiny zamku, kościół św. Jerzego, Seminarium Duchowne, dom Perkuna, Katedra św. Piotra i Pawła (Msza Św.). Wieczorem obiadokolacja i nocleg w hotelu w Kownie.

2 dzień (niedziela 17.06.2018):
Po śniadaniu przejazd do Szydłowa (Šiluva jest dziś jednym z najważniejszych centrów pielgrzymkowych na Litwie – pierwsze objawienie się Najświętszej Maryi Panny w Europie
w 1608r.), Msza Święta. Przejazd i zwiedzanie Góry Krzyży (sanktuarium pod otwartym niebem, nawiedzenie miejsca gdzie w 1993 roku Mszę Św. celebrował Papież Jan Paweł II). Dalszy przejazd przez Łotwę do Estonii. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Tallinie.

3 dzień (poniedziałek 18.06.2018):
Wczesne śniadanie i przepłyniecie promem do Helsinek. Zwiedzanie: port południowy
z nabrzeżem, Kościół w Skale, dalej spacer po historycznym centrum Helsinek (secesyjny dworzec kolejowy, klasycystyczny Plac Senacki z katedrą luterańską, Sobór Uspieński), katedra katolicka św. Henryka. Msza Św. Po południu obiad w restauracji w Helsinkach i wieczorem rejs powrotny. Ok. północy powrót do hotelu w Tallinie na nocleg. Dzisiaj słońce wschodzi o godz. 03:53, zachodzi o godz. 22:48.

4 dzień (wtorek 19.06.2018):
Po śniadaniu zwiedzanie stolicy Estonii – Tallina: spacer po Starym Mieście: Górne Miasto: dawny zamek krzyżacki, sobór prawosławny Aleksandra Newskiego, katedra Marii Panny, Dolne Miasto: Ulice Krótka i Długa Noga, Plac Ratuszowy ze średniowiecznym ratuszem
i Apteką Ratuszową, ulica Długa z siedzibami Gildii, Domem Bractwa Czarnogłowych oraz kościołem św. Ducha, Brama Morska z tablicą upamiętniającą ucieczkę polskiego statku "Orzeł", Trzy Siostry, kościół św. Olafa. Msza Św. w Polskiej Parafii św. Piotra i Pawła. Czas wolny. Po południu przejazd na obiadokolację i nocleg do hotelu w Rydze. Po drodze krótki postój i odpoczynek na plaży nad Morzem Bałtyckim.

5 dzień (środa 20.06.2018):
Po śniadaniu zwiedzanie centrum stolicy Łotwy – Rygi: Starówka (wpisana na listę UNESCO), Ratusz, Zamek Kawalerów Mieczowych, zespół średniowiecznych kamieniczek, Katedra Najświętszej Marii Panny, Msza Św. w Kościele Polskim. Po południu przejazd na obiadokolację i nocleg do hotelu w Wilnie.

6 dzień (czwartek 21.06.2018):
Po śniadaniu całodzienne zwiedzanie centrum stolicy Litwy – Wilna: Starówka, Ostra Brama (Msza św. w kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej), klasztor prawosławny Ducha Świętego, klasztor Bazylianów, ul. Ostrobramska, Wielka, Zamkowa, Góra Trzech Krzyży, Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła. Wieczorem obiadokolacja w restauracji
i powrót do hotelu na nocleg.

7 dzień (piątek 22.06.2018):
Śniadanie, Msza Św. w Kościele Miłosierdzia Bożego w Wilnie (z oryginalnym obrazem „Jezu Ufam Tobie”) i przejazd na Cmentarz Rossa oraz do Muzeum św. Siostry Faustyny. Ok. południa wyjazd w drogę powrotną. Po drodze obiad w restauracji w Augustowie. Przyjazd i zakończenie pielgrzymki przed północą.

CENA ZAWIERA:
•    Przejazd komfortowym autokarem: klimatyzacja, WC, DVD, barek,
•    6 noclegów w hotelach*** (pokoje 2-, 3-osobowe z łazienkami)
•    6 śniadań i 6 obiadokolacji
•    Rejs promem na trasie Tallin – Helsinki - Tallin
•    Opieka pilota wycieczek zagranicznych
•    Rezerwacje Mszy Św. - każdego dnia przewidziany jest czas na Mszę Świętą
•    Ubezpieczenie NNW i KL
•    Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

CENA NIE ZAWIERA:
•    Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, opłaty za przewodników miejscowych, słuchawki, opłaty turystyczne związane z realizacją programu – ok. 20 EUR/os. (zbierane w autokarze )
•    Wydatków własnych, posiłków nie wymienionych w programie
•    Dodatkowych ubezpieczeń (kosztów leczenia chorób przewlekłych

UWAGI:
1.    Program jest ramowy i kolejność zwiedzania może ulec zmianie
2.    Dokumenty potrzebne w podróży – dowód osobisty lub ważny paszport
3.    Pamiętamy również o zabraniu dokumentów i lekarstw.

ZAPRASZAMY wszystkich chętnych na wyjątkową PIELGRZYMKĘ


TORUŃ, LICHEŃ, GŁOGOWIEC, KALISZ

Termin: lato - lipiec 2018
Ilość dni: 2 dni
Przejazd: autobus
Cena:
(Włocławek - nad Wisłą, miejsce śmierci bł. ks. Popiełuszko)
Toruń - Kościół Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, Radio Maryja i TV Trwam
Licheń (nocleg) - Sanktuarium, Grąblin - miejsce objawień
Głogowiec - dom urodzenia i kościół chrztu św. Faustyny,

Kalisz - Sanktuarium św. Józefa (Rok św. Józefa Kaliskiego)
WADOWICE, KALWARIA ZEBRZYDOWSKA, SANKTUARIUM JPII W KRAKOWIE, SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W ŁAGIEWNIKACH

Termin: lato 2018
Ilość dni: 1
Przejazd: autobus

Cena: ?

PRZEMYŚL, SANDOMIERZ

Termin: nie ustalony
Ilość dni: 2 dni
Przejazd: autobus
Cena:
Przemyśl - miasto królewskie, o którym informacje w dokumentach czeskich i ruskich z X wieku oraz hebrajskich z XI wieku.
Sandomierz - miasto KSIĘDZA MATEUSZA


MEDJUGORIE
REKOLEKCJE + ZWIEDZANIE + WYPOCZYNEK
Termin: lato 2019
Ilość dni: 6-8 dni
Przejazd: autobus
Cena:

Medjugorie - program rekolekcyjny duchowego umocnienia oraz zwiedzanie okolicznych centrów duchowych i ośrodków wypoczynkowych.


PIELGRZYMOWANIE Z MARYJĄ

Święty Hostyn, Mariazell, Brezje, Marija Bistrica, Medjugorie
Termin: nie ustalony
Ilość dni: 5-6
Przejazd: autobus
Cena:
Święty Hostyn - Sanktuarium Morawian; Mariazell - Austria; Brezje - Słowenia; Marija Bistrica - Chorwacja; Medjugorie - Bośnia i Hercegowina (wymagane paszporty z ważnością przynajmniej pół roku dłuższą???)


LWÓW

Termin: 2019 rok
Ilość dni: 3 dni
Przejazd: autobus
Cena:


ZIEMIA ŚWIĘTA

10 - 17 lutego 2019 (8 dni)

1 dzień: Zbiórka na lotnisku w Katowicach. Odprawa, wylot do Tel Avivu, przylot i transfer do Betlejem. Kolacja i nocleg.

2 dzień: Śniadanie. Przejazd do Ain Karem, gdzie znajdują się dwa sanktuaria: kościół nawiedzenia św. Elżbiety i kościół narodzin Jana Chrzciciela. Przejazd do Bazyliki Narodzenie Pańskiego. Przejście do sanktuarium Matki Boskiej Karmiącej - Grota Mleczna. Przejazd na Pole Pasterzy. Zakupy dewocjonaliów w jednym ze sklepów chrześcijańskich  Obiadokolacja i nocleg.

3 dzień: Śniadanie. Przejazd na Górę Oliwną: sanktuarium Pater Noster (Ojcze nasz), przejście drogą niedzieli palmowej do kościoła Dominus Flevit z widokiem na Starą Jerozolimę. Przejście do Bazyliki Narodów z ogrodami Getsemani i starymi drzewami oliwnymi z czasów Pana Jezusa. Wizyta w kościele grobu NMP, którym opiekują się chrześcijanie z Grecji i Armenii. Przejazd na Górę Syjon do Bazyliki Zaśnięcia NMP, spacer do wieczernika i grobu Króla Dawida. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

4 dzień: Śniadanie. Wyjazd w kierunku morza Śródziemnego do Cezarei Nadmorskiej gdzie zobaczymy ruiny starożytnych akweduktów i miasta. Przejazd do Hajfy, nawiedzenie kościoła Stella Maris na Górze Karmel, gdzie znajduje się klasztor Karmelitów opiekujących się grotą proroka Eliasza. Zwiedzanie miasta Hajfa (city tour). Przejazd do Nazaretu, nawiedzenie Bazyliki Zwiastowania z domem rodzinnym NMP i św. Józefa. Przejazd do Kany Galilejskiej – sanktuarium pierwszego cudu Pana Jezusa. Możliwość odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

5 dzień: Śniadanie. Wizyta w sanktuarium na Górze Ośmiu Błogosławieństw, przejazd do miejsca rozmnożenia chleba i ryb, zwanym przez lokalnych chrześcijan Tabgha. Spacer do kościoła prymatu św. Piotra nad Jeziorem Tyberiadzkim. Przejazd do Kafarnaum, gdzie znajduje się dom św. Piotra oraz ruiny starożytnego miasta. Rejs łodzią po Jeziorze Galilejskim, czas wolny na obiad w jednej z chrześcijańskich restauracji. Przejazd nad rzekę Jordan do miejsca gdzie chrześcijanie z całego świata odnawiają przyrzeczenia chrzcielne. Wizyta w sanktuarium Przemienienia Pańskiego  na Górze Tabor. Przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

6 dzień: Śniadanie. Wyjazd w kierunku pustyni Judzkiej do Betanii, nawiedzenie sanktuarium domu Marii, Marty i Łazarza. Przejazd do Jerycha pod Górę Kuszenia oraz modlitwa przy Sykomorze Zacheusza. Przejazd nad Morze Martwe i czas wolny na relaksującą kąpiel. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

7 dzień: Śniadanie. Przejazd do Starego Miasta w Jerozolimie, wejście przez bramę św. Szczepana do kościoła św. Anny, Sadzawka Betesda, Przejście przez Stare Miasto do warowni Marka Antoniusza gdzie znajdują się dwie pierwsze stacje Drogi Krzyżowej. Rozpoczęcie nabożeństwa Drogi Krzyżowej, przejście Via Dolorosa do Bazyliki Męki Pańskiej. Wejście na Golgotę. Zakończenie Drogi Krzyżowej przy Grobie Pańskim. Zwiedzanie Bazyliki. Czas wolny na zakupy na targu jerozolimskim. Spacer przez dzielnicę żydowską i ormiańską pod Ścianę Płaczu. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg w Betlejem.

8 dzień: Śniadanie. Transfer na lotnisko w Tel Aviv, przelot do Katowic. Zakończenie pielgrzymki.

Koszt: 3450 zł

Świadczenia: bilet lotniczy, transport autobusem, 7 noclegów – hotel 3*** w pok. 2 osobowych, 7 śniadań, 7 obiadokolacji, ubezpieczenie KL, NNW i bagażu, rejs po Jeziorze Galilejskim. Dodatkowo płatne na miejscu: bilety wstępów, napiwki i przewodnicy lokalni ok. 100 USD.


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego Newslettera. Będziemy wysyłać informacje o nowych pielgrzymkach i relacjach z wyjazdów. Gorąco polecam!

Parafia nasza współpracuje z Duszpasterstwem Pielgrzymkowym Diecezji Gliwickiej, kierowanym przez ks. Adama Laszewskiego.  www.pielgrzymki-gliwice.pl