Zaznacz stronę
 1. Ponieważ wybuchła wojna na Ukrainie, dzisiaj po każdej Mszy będzie zbiórka do puszek na pomoc Ukraińcom. Kolejna zbiórka na ten cel odbędzie się również w Środę Popielcową. Po południu zapraszamy wszystkich na bytomski Rynek – na godz. 15:00 – na różaniec w intencji zaprzestania walk na Ukrainie i pokój na świecie. Z kolei w najbliższy wtorek, 1 marca, zostanie odprawiona dodatkowa Msza Święta w intencji pokoju – o godz. 18:00. Włączymy również w szczególny sposób tę intencję do nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Na stronie internetowej naszej parafii można znaleźć „Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w związku z inwazją rosyjską na Ukrainę”.
 1. Od 1 marca zostają zniesione wynikające z epidemii limity osób w różnych miejscach użyteczności publicznej – w tym również w kościołach. Natomiast w dalszym ciągu zachowany został obowiązek noszenia maseczek w tych miejscach.
 1. Od dzisiejszej niedzieli zaczyna się „Tydzień modlitw o trzeźwość narodu”. Jest to czas przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, a także czas podejmowania ofiar w intencji nawrócenia grzeszników.
 1. 4. W najbliższą środę, 2 marca, rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. W Środę Popielcową Msze Święte z obrzędem posypania głów popiołem będą odprawione o godz. 7:00, 8:00, 16:30, 18:00 i 19:30. Przypominamy, że w tym dniu obowiązuje post ścisły, tzn. ilościowy (tylko jeden posiłek do syta, a pozostałe – ograniczone) oraz jakościowy (powstrzymanie się od spożywania mięsa i pokarmów mięsnych). Post ścisły obowiązuje od 18. do 60. roku życia, natomiast wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia. Papież Franciszek zachęca, żeby podjęte w tym dniu posty i umartwienia ofiarować w szczególny sposób w intencji pokoju na Ukrainie.
 1. W okresie Wielkiego Postu przykazanie kościelne zobowiązuje do powstrzymania się od udziału w zabawach. Zachęcamy natomiast do modlitwy właściwej dla tego czasu. W każdy piątek będzie można uczestniczyć w Drodze Krzyżowej: rano, po Mszy o godz. 8:00 (prowadzi Apostolstwo Modlitwy i Żywy Różaniec) oraz po południu o godz. 17:15 (dla dzieci) i po Mszy o 18:00 (dla dorosłych). Natomiast w każdą niedzielę zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – o godz. 17:00.
 1. Najbliższy czwartek, 3 marca, to Pierwszy Czwartek Miesiąca. O godz. 18:00 odprawimy Mszę w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Jak zwykle w okolicach Pierwszego Czwartku będziemy umawiać się z chorymi na odwiedziny z Komunią Świętą.
 1. Najbliższy piątek, 4 marca, to Pierwszy Piątek Miesiąca. Zachęcamy, żeby przyjąć w tym dniu Komunię Świętą w intencji wynagrodzenia Najświętszemu Sercu Jezusa. W tym dniu będzie okazja do spowiedzi przed Mszami porannymi oraz po południu od godz. 16:00. Dzieci zapraszamy szczególnie na dodatkową Mszę Świętą o godz. 16:30. Wieczorem z kolei zapraszamy na pierwszopiątkową adorację Najświętszego Sakramentu. Będzie można w ciszy trwać przed Panem Jezusem ofiarowując mu swoją obecność. Jak zwykle rozpocznie się ona o godz. 20:00 i potrwa do północy.
 1. W pierwszy piątek Wielkiego Postu przypada „Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich”. Zachęcamy do podejmowania zwłaszcza w tym dniu modlitwy i dzieł pokutnych w intencji osób, które zostały skrzywdzone we wspólnocie Kościoła. W naszej parafii pomodlimy się w tej intencji podczas wieczornej adoracji.
 1. Najbliższa sobota, 5 marca, to Pierwsza Sobota Miesiąca. Zapraszamy w tym dniu na Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny – o godz. 8:30. Z kolei na godz. 9:00 zapraszamy na Mszę Świętą wynagradzającą Niepokalanemu Sercu Maryi. Po tej Mszy będzie zmiana tajemnic różańcowych i nabożeństwo fatimskie.
 1. Przyszła niedziela, 6 marca, to pierwsza niedziela miesiąca, dlatego taca przeznaczona będzie na cele remontowo-inwestycyjne.
 1. Już w przyszłą niedziele zapraszamy na parafialne rekolekcje wielkopostne, które potrwają do środy, 9 marca. Poprowadzi je o. Waldemar Los SJ. Noszą one tytuł: „Od(nowa) z Chrystusem”.
 1. W naszej parafii odbędą się również wielkopostne rekolekcje w życiu codziennym. Rozpoczną się one we wtorek, 1 marca, o 19:30. Kolejne spotkania będą w soboty. Będzie możliwość skorzystania z rozmów indywidualnych. Rekolekcje poprowadzi o. Maciej. Więcej informacji – na plakacie i na stronie internetowej.
 1. Z kolei ojciec proboszcz zaprasza na kolejne Wielkopostne Rekolekcje Radiowe w Radiu Silesia. Począwszy od Środy Popielcowej w każdą środę Wielkiego Postu o godz. 21:00 będzie można posłuchać audycji na falach 96,2 FM lub przez internet na stronie silesia.fm. Tegoroczne rekolekcje noszą tytuł „Rozważmy mękę Jezusa”. Więcej informacji można znaleźć na plakatach.
 1. Znakomitą pomocą w przeżywaniu Wielkiego Postu może być również „Zdrapka Wielkopostna”. W tegorocznej zdrapce będą nam towarzyszyć św. Ignacy z Loyoli i bł. kard. Stefan Wyszyński. Można się w nią zaopatrzyć w zakrystii, w kancelarii parafialnej oraz z tyłu kościoła obok czasopism katolickich, składając wolne datki.
 1. Pielgrzymka na Przeprośną Górkę – do Sanktuarium ojca Pio i na Drogę Krzyżową – oraz na Jasną Górę odbędzie się w sobotę, 12 marca. Wyjazd spod kościoła o godz. 12:30. Można zapisywać się jeszcze w tym tygodniu przez SMS, a w niedzielę prosimy przyjść podpisać ubezpieczenie i uiścić opłatę. Szczegóły w gablotach.
 1. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do Pana: śp. Stanisław Kloc, Piotr Landowski i Wiesław Adamski. Powierzajmy ich Bożemu miłosierdziu w modlitwie.
Skip to content