Drodzy Parafianie,

W oparciu o zasady wprowadzone przez rząd 24 marca br. oraz dekret Biskupa Gliwickiego z 25 marca br. chcę przekazać następujące ustalenia dotyczące naszej parafii:

1. W dalszym ciągu Msze w naszym kościele będą sprawowane bez udziału wiernych. Będziemy je odprawiać – jak do tej pory – o zwykłych godzinach w przyjętych wcześniej intencjach. Będą one nadal transmitowane przez internet. Link można znaleźć na naszej stronie parafialnej: www.bytom.jezuici.pl

2. Ksiądz Biskup zwraca się do wszystkich w diecezji, by korzystali z udzielonej przez niego dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej lub świątecznej Mszy Świętej – jest ona ważna do odwołania. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy podczas trwania epidemii nie jest grzechem.

3. W sytuacji, kiedy niemożliwe jest przyjęcie Komunii w sposób sakramentalny, zachęcamy, by jednoczyć się z Jezusem poprzez Komunię duchową.

4. Przypominamy zarazem, że czas Komunii Świętej wielkanocnej, nakazanej trzecim przykazaniem kościelnym, obejmuje w Polsce okres od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej, która w tym roku przypada 7 czerwca.

5. Do odwołania nie będzie regularnych odwiedzin chorych z sakramentami. Ksiądz przyjdzie na wezwanie wyłącznie do osoby w niebezpieczeństwie śmierci.

6. Nadal zawieszone są wszelkie spotkania organizowane w parafii – zarówno formacyjne jak i przygotowujące do sakramentów.

7. Adoracja Najświętszego Sakramentu w naszej parafii będzie możliwa tylko przy pomocy internetu. Zachęcamy, by dołączyć do ojców, którzy będą trwać przy Panu Jezusie w kościele. Najświętszy Sakrament będzie wystawiony jak dotąd od poniedziałku do soboty – od ok. 8:30 do 9:30 i od ok. 18:30 do 19:30, a w niedzielę – od 14:30 do 15:30 i od ok. 19:00 do 20:00.

8. Nie ma obowiązku skorzystania z sakramentu pokuty w okresie poprzedzającym święta Wielkiej Nocy. Nie będzie organizowana spowiedź przedświąteczna. Jednak jeśli ktoś miałby potrzebę skorzystać ze spowiedzi, może się na nią umówić telefonicznie, dzwoniąc pod numer 797 907 850 lub indywidualnie z poszczególnymi księżmi.  Numery telefonów dostępne tutaj.

9. Ze względu na szczególne okoliczności, gdyby ktoś nie miał w ogóle możliwości się wyspowiadać, można wyjątkowo skorzystać z nadzwyczajnej drogi pojednania, jaką jest wzbudzenie żalu doskonałego podjętego z miłości do Boga, który daje przebaczenie nawet grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera w sobie mocne postanowienie przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, gdy tylko będzie to możliwe. Kiedy będzie znów możliwe skorzystanie ze zwykłej, sakramentalnej formy spowiedzi, należy wyznać grzechy odpuszczone w sposób nadzwyczajny.

10. Kancelaria parafialna będzie zamknięta do odwołania. W pilnych sprawach, np. pogrzebów, prosimy dzwonić pod numer telefonu naszej parafii – 797 907 850. Intencje mszalne również można zgłaszać telefonicznie.

11. Obchody Wielkiego Tygodnia również będą się odbywać bez udziału wiernych. Szczegóły na ten temat można znaleźć w osobnej wiadomości.

12. W osobnej wiadomości znajduje się też lista wszystkich transmisji internetowych z naszego kościoła.

O. Proboszcz

Skip to content