Zaznacz stronę

Nasza parafia od 2016 roku w wieloraki sposób wspiera Kościół w potrzebie i Kościół cierpiący.

Jako parafianie wpieraliśmy parafie w zniszczonym Homs i Tartus finansowo, pomagając w odbudowie zniszczeń, finansując projekty socjalne dla młodzieży, gościliśmy wolontariuszki z Syrii. Wspieramy ich też, co równie ważne, duchowo i modlitewnie.

Dwa lata temu abp Jean Abdo Arbach, metropolita Homs, Hamy i Yabroud, na którego ręce przesyłaliśmy pomoc, skierował do nas prośbę o ikonę św. Jana Pawła II do kaplicy w katedrze w Homs. Z zapytaniem o możliwość napisania tej ikony zwróciliśmy się do o. Zygfryda Kota, jezuity prowadzącego w Krakowie Pracownię Sztuki Sakralnej o dużym, blisko 30-letnim doświadczeniu.

Nasza prośba zbiegła się w czasie z prośbą Centrum św. Jana Pawła II z krakowskich Łagiewnik o stworzenie kanonu ikonograficznego świętego Papieża dla Kościoła na wschodzie i została przyjęta.

Napisana Ikona jest wspólnym darem Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia, dającej wkład pracy twórczej, oraz naszej parafii, zapewniającej niezbędne środki materialne.

Ikona została poświęcona 9 października przez ks. arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

W niedzielę, 18 października, odbędą się w naszej parafii obchody 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II. Po Mszy Świętej o godz. 18:00 odbędzie się czuwanie przy relikwiach i ikonie Jana Pawła II, oraz koncert zespołu Francesco. Po uroczystościach odbędzie się zbiórka na pokrycie kosztów ikony oraz na inne potrzeby Kościoła cierpiącego w Syrii. Zbiórka odbędzie się również po wszystkich Mszach w kolejną niedzielę, 25 października. Datki będzie można też wpłacać na konto parafii, wpisując w tytule przelewu słowo „ikona”.

Niech nasz dar będzie znakiem nadziei i przesłaniem pokoju dla chrześcijan w Syrii, podzieleniem się Janem Pawłem II, który nas przeprowadził przez nasze Morze Czerwone, skrawkiem piękna i ładu w morzu gruzu w Homs, które przypomina Warszawę po wojnie.

Odczytajmy tę ikonę i jej przesłanie również osobiście, spróbujmy ją kontemplować. Podziękujmy św. Janowi Pawłowi II za to, co dla nas zrobił. Skorzystajmy z możliwości modlitwy przed ikoną i relikwiami, prośmy o dary dla siebie, dla rodzin, dla Kościoła prześladowanego. Ikona pozostanie w naszej parafii do 25 października, po czym pozostanie przetransportowana do Homs w Syrii.

Do nabożeństwa ku czci św. Jana Pawła II, które zwieńczy III Forum Rodziny w Bytomiu, przygotowujemy się poprzez nowennę, którą odprawiamy codziennie po Mszy o godz. 18:00.

Zachęcamy też do uczestniczenia w modlitwie za Kościół prześladowany. W naszej parafii odprawiane są Msze Święte za Kościół prześladowany – w każdy drugi piątek miesiąca.

Skip to content