Program H.A.L.T

Utworzono: 12.02.2018 Autor: Administrator Odsłony: 2957

PROGRAM H.A.L.T.

(H - hungry/głodny, A - angry/zły, L - lonely/osamotniony, T - tired/zmęczony)

OPRACOWALA: MALGORZATA OLCZAK M.A, CAD


Metoda H.A.L.T. została stworzona przez członków wspólnoty Anonimowych Alkoholików jako jedno z narzędzi, które bardzo pomaga w utrzymywaniu zdrowych zachowań i zapobiega nawrotom do wcześniejszych, niewłaściwych nawyków. Ze względu na swoją skuteczność i prostotę metoda ta zyskała ogromna popularność. Obecnie H.A.L.T możemy używać w najróżniejszych sytuacjach życiowych. Jest pomocna w zarządzaniu (managemencie), gdy musimy podjąć istotne decyzje. Przydatną jest, gdy chcemy zadbać o własną równowagę emocjonalną lub zapobiec powrotom do wcześniejszych zachowań (nawyków) – niezależnie czego by one dotyczyły. Wspaniale sprawdza się w sztuce wychowywania. Jest bardzo ważnym elementem w rozwijaniu właściwych relacji ze sobą samym i z drugim człowiekiem (zwłaszcza bliskich relacji). Efektywność tej metody polega miedzy innymi na tym, że traktuje osobę jako całość składającą się z fizycznej i emocjonalnej sfery i w takim samym stopniu odnosi się do obu sfer naszej osoby. Pierwsza i ostatnia litera tej metody odnosi się do naszych fizycznych symptomów, gdy dwie środkowe zwracają uwagę na nasze emocje.

 

Modlitwa o pokój ducha

O Boże, użycz mi pogody ducha,
abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić,
odwagi, abym zmieniał to, co mogę zmienić,
i mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.
Pozwól mi cały ten dzień przeżyć
w świadomości upływającego czasu.
Pozwól mi rozkoszować się chwilą
w świadomości jej ograniczenia.
Pozwól mi zaakceptować konieczność,
jako drogę do wewnętrznego pokoju.
Pozwól mi, za przykładem Jezusa,
przyjąć także ten grzeszny świat, jakim jest,
a nie jakim ja chciałbym, aby był.
Pozwól mi zaufać, że będzie dobrze,
jeśli zdam się na Ciebie i Twoją wolę.
Tak będę mógł być szczęśliwy w tym życiu
i osiągnąć pełnię szczęścia z Tobą
w życiu wiecznym.
Amen.

Za zgodą Kurii Biskupiej Warszawsko-Praskiej z dnia 28.06.2010, nr 1241(K)2010 (do prywatnego odmawiania).

 

Warsztaty według Programu H.A.L.T odbywać się będą w sali przy kościele NSPJ w Bytomiu. Składają się z czterech spotkań, z których każde trwa około półtorej godziny. Liczba osób w jednej grupie jest ograniczona maksymalnie do piętnastu osób.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Tel.: 733 773 414 www.sychar.org www.kryzys.org