Duszpasterstwo Akademickie

Utworzono: 25.05.2010 Autor: Proboszcz Odsłony: 6864

       DUSZPASTERSTWO AKADEMICKIE przy parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Bytomiu przy ul. Pułaskiego 9 swoimi początkami sięga do 1-szej niedzieli października 1969 r. , kiedy to O. Piotr Skowronek z woli O.Prowincjała Stanisława Nawrockiego i Ks. Biskupa Ordynariusza Franciszka Jopa odprawił dla młodzieży akademickiej i pracującej w godzinach wieczornych 1-wszą Mszę św. w specjalnie przygotowanej nowej kaplicy "akademickiej" w podziemiach kościoła N.S.P.J. w Bytomiu . W tym czasie już istniały w Bytomiu 2 Ośrodki Duszpasterstwa Akademickiego, a mianowicie, przy parafii św. Trójcy prowadzony przez Ks. Karola Borowskiego i przy parafii św. Wojciecha prowadzony przez O. Antoniego Jozafata Nowaka OFM. 
Po przeniesieniu we wrześniu 1971 r. O. Piotra Skowronka do Czechowic na probację
kolejnymi duszpasterzami akademickimi przy parafii N.S.P.J. w Bytomiu byli: (+) O. Józef Swaczyna T.J.; O.Józef Domaradzki T.J. i w końcu O.. Stanisław Dolański (+ 1.11.1982 r. w Bytomiu). Po śmierci O. Stanisława Dolańskiego ODA coraz bardziej stawał się Ośrodkiem Duszpasterstwa Młodych tzn. Ośrodkiem dla młodzieży szkół średnich a nawet podstawowych,. Z biegiem czasu Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego przestał istnieć. 
Po 25-ciu latach w roku 1996 z woli Ojca Prowincjała Mieczysława Kożucha Ojciec Piotr Skowronek powraca do parafii Najśw. S.P:J. w Bytomiu. Od roku 1997 usiłuje on reaktywować Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego dla całego Bytomia i to tym razem z nominacji na Duszpasterza Akademickiego przez Ks. Biskupa Ordynariusza Gliwickiego Jana Wieczorka.
Bytom jakkolwiek nie jest miastem akademickim, to jednak posiada dwie wyższe uczelnie, a mianowicie; Studium Nauczycielskie przy ul. Chorzowskiej 22 oraz Wyższą Szkołę Ekonomii i Administracji w Bytomiu Szombierkach przy ul. Modrzewskiego 12. Ta ostatnia jest uczelnią prywatną z prawami państwowymi. Przede wszystkim jednak młodzież uczestnicząca w pracy ODA rekrutuje się z młodzieży kształcącej się czy to na UŚ-iu (Uniwersytecie Śląskim) czy też na Politechnice Śląskiej w Gliwicach czy też na innych uczelniach Górnego Śląska a zamieszkałej przy rodzicach w Bytomiu. 
Reaktywacja ODA, który przeszło 15 lat temu przestał działać i praktycznie istnieć jest trudna i wymaga ogromnego nakładu pracy i dobrej woli. Obecnie praca Duszpasterza Akademickiego koncentruje się na sprowadzaniu jak najlepszych wykładowców różnych specjalności na niedzielne konferencje poszerzające wiadomości religijne i z życia Kościoła Powszechnego oraz Lokalnego; na organizowaniu właściwych przeżyć religijnych z okazji świąt Bożego Narodzenia (Opłatek), świąt Wielkiej Nocy (święcone) lub też pielgrzymek-wycieczek itp.. W dniach od 9 do 22 sierpnia 2001r. ODA uczestniczył w XV-tym Światowym Dniu Młodzieży w Rzymie. Nasza grupa pielgrzymkowa do Rzymu liczyła 67 osób. To spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w Rzymie i na tor Vergata pod Rzymem było po prostu mówiąc nie powtarzalne i nie zapomniane na całe życie. Słowa ludzkie są za małe i zbyt słabe, aby wyraziły piękno tego, co przeżyliśmy w drodze do Rzymu i w samym Rzymie podczas spotkania z Piotrem naszych czasów na placu św. Piotra i na tor Vergata. Jakkolwiek Polska Młodzież była jedną z największych grup na tym spotkaniu w Rzymie, to trzeba powiedzieć "szkoda, że tak mało nas Polaków było". Kolejne spotkanie młodzieży całego świata z Ojcem Świętym odbyło się w roku 2002 w Torronto, gdzie Polonia przyjęła nas bardzo życzliwie. W sumie było nas 32 osoby z duszpasterzem O. Piotrem Skowronkiem SJ. Ponadto trzykrotnie braliśmy udział w Jezuickich Dniach Młodzieży w Świętej Lipce.

Powrót